Marmara Adası

Marmara Adasına Hoşgeldiniz.

Marmara , türkeli (avsa ) ve ekinlik adasi olmak üzere üç adadan müteşekkildir.. ilk çağlarda (m.ö. 4000 – 2000 ) önemli bir yerleşim yeri olan Marmara adaları “Marmara” adını ayni zamanda adanın doğal yapısını oluşturan zengin mermer yataklarından alır. adalar grubunun içinde bulunduğu iç deniz coğrafi adıyla “Marmara denizi” olarak adlandırılmıştır.

Marmara adaları Karadeniz’i ege denizi ve Akdeniz’e bağlayan iki boğazın tam ortasında yer alır. adalar içinde yüzölçümü itibariyle en büyük olanı Marmara adasıdır. Marmara’nın orta bölümünde bulunduğu için bölge iklimi gibi bazı özellikler taşır. Akdeniz ikliminin birçok özelliğini yansıttığı gibi Karadeniz’in etkisi de görülür. Marmara adası ‘nın orta kesimleri dağlık, kuzey ve güneyi tepeliktir. en yüksek nokta yaklaşık 700 metre yüksekliğindedir. Güneydoğusunda topağaç köyü ovası verimli bir tarım alanıdır. Adalar topluluğu bütünüyle 1-3 derece sit kapsamındadır.

 

Başlıca ekonomik etkinlikler, eskiden beri sürdürülen zeytincilik, bağcılık, şarapçılık, balıkçılık ve mermer madenciliğidir. saraylar beldesindeki mermer ocaklarından çıkarılan mermer bloklar İstanbul ve diger illerdeki atölyelere taşıma gereksinmesi, deniz taşımacılığın da gelişmesini sağlamıştır. bu arada ihracatta da önemli artist yaşanmakta olup kurulan çok sayıda mermer kesme tesisleri de beldenin ekonomisine önemli girdi sağlamaktadır. 1950’li yıllarda başlayan turizm dolayısıyla adada birçok otel, pansiyon, dinlenme tesisi ve yazlık konut yapılmıştır.

 

Eskiden Erdek ilçesine bağlı Marmara bucağı sınırları içerisinde yer alan Marmara adası, 19 haziran 1987 tarihinde Erdek’ten ayrılarak müstakilen Marmara ilçesi oldu. adada yerleşim yerleri , önemli bir turizm merkezi olan Çınarlı, Gündoğdu, asmalı, köyleri ve saraylar beldesidir. Turizm alanında çok gelişen ve tanınan , Marmara Adası’ndan nerede ise 10 kat daha küçük olan Avsa ‘da Marmara adası ilçesinin beldesidir.

.

 

Tarihi

Marmara Adası:

Adını geç antik çağdan bu yana işletilen mermer yataklarından alan Marmara adası, roma devrinde Hristiyanların sürüldüğü, Bizans döneminde kesişlerin yerleştirildiği ve 15.yy.da Osmanlının fethi Türklerin yasadığı, 6000 yıllık tarihi yansıtan bir doğa harikasıdır. Roma ve Bizans dönemlerinde mermer yatağı olmasının yanı sıra deniz üssü olarak da kullanılmış. saraylar beldesinde Romalılarca yataklarından çıkarılarak günümüze kadar gelen ve kaba isçiliği yapılan mermer bloklar, köy kalıntıları müzesi ve roma çağı müzesinde gözlemlenebilir.

KONAKLAMA

Adada konaklama hizmeti otel ve pansiyonlar tarafından karşılanmaktadır. Sezonda erken rezervasyon yaptırmanız önerilir.

YEME -İÇME

Adada belli günler pazar kurulur. Buradan taze gıdalarınızı, diğer ihtiyaçlarınızı da marketlerden temin etmeniz mümkün. Ayrıca restoran, midyeci, kebapçı bulabilirsiniz. Avsa ve Marmara şarabı ve her zaman taze balık bulabilirsiniz. Ayrıca bol bol balık konserve bulabilirsiniz. Adaya has şeyler arasında; kahvelerinde içilebilecek adaçayı, koruk suyu ve kâğıt helva arasında dondurma var.
Adada zeytincilik de yapıldığı için zeytin ve zeytinyağı bol ve gerçekten güzel.

DOĞAL GÜZELLİKLER

Adaya ayak bastığınızda sakın ve mütevazı bir yasam sızı karşılıyor. Bundan dolayı olsa gerek, ada saf doğallığını koruyabilmiş. Adanın başka farklı bir yanı da, adanın kuzeyinde dünyada önemli bir yeri olan mermer yataklarının bulunması.

Marmara adası, çevresindeki adalara göre bitki örtüsü bakımından daha farklı özellikler gösteriyor. Marmara adasını diğer adalardan ayıran başlıca özellikleri, sahile yakın yerlerdeki zeytinlikleri, bağları, ve yükseklerdeki kızıl çamlarıdır.

Adada zevkinize göre istediğiniz yerden denize girebilirsiniz. Deniz az tuzlu ve temiz. Tercih ettiğiniz plaj göre deniz kumluk yada kayalık olabilir. Adanın kole tarafında deniz suyunun içinden çıkan bir tatlı su akıntısı var kı bu suyun şifalı olduğu bilinmektedir. Adanın havası rutubetsiz, aksamları ılık ve sakın olmaktadır.

Adada yürüyüş yapabilir, adaçaylarını, kekikleri ve zeytinlikleri keşfedebilirsiniz. Ada koylarına motorla tur yapılmakta bunlara katılabilirsiniz. Ayrıca avsa, Erdek ve Tekirdağ ile motor seferleri düzenlenmekte. Adada karayolundan köylere ulaşmak için minibüsleri ve 24 saat hizmet veren taksileri kullanmak mümkün..

MARMARA ADASI İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN MARMARA ADALAR BELEDİYESİ WEB SİTESİNE BAKABİLİRSİNİZ.

Marmara denizinin incisi,

Marmara Adası Çınarlı

Hafızalarda tebessüm dolu anılarla…